Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 22-06-2009
Podstawową rolą każdego elementu zakotwiczenia, niezależnie od jego konstrukcji, jest utrzymanie protezy w jamie ustnej pacjenta.
W zależności od rodzaju protezy i od warunków anatomicznych panujących w jamie ustnej użytkownika, elementy zakotwiczające mogą pełnić dodatkowo różne funkcje. Najważniejsze z nich to:
-
Zabezpieczenie przed odciąganiem protezy od podłoża. Podczas żucia na protezę działają siły odciągające lub wyważające, generowane przez mięśnie mimiczne. Wpływom tych sił zapobiega się poprzez wykorzystanie działania utrzymującego elementów zakotwiczających. Do aktywnego równoważenia wpływu naprężeń i ucisków wytwarzanych podczas ruchu mięśni mimicznych, wykorzystywane są siły, które powstają na skutek istnienia elementów zakotwiczających. Są to siły: sprężynujące, tarcia czy zaklinowania. Istnieje również bierne zapobieganie wpływom sił destabilizujących ułożenie protezy – dotyczy ono obsługi delikatnych elementów zakotwiczenia (zasuw) przez samego pacjenta.
-
Przenoszenie sił nacisku powstających podczas żucia ze skrzydeł protezy na zęby zakotwiczające po to, by podczas procesu żucia zęby zakotwiczające były obciążane osiowo - tak jak ma to miejsce przy żuciu z wykorzystaniem naturalnego uzębienia.
-
Zabezpieczenie przechyłu wolno kończącego się siodła protezy.
-
Określanie ruchu i kierunku zakładania protezy.
Źródło: Opracowanie własne