Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Różnice między okluzją: w naturalnym uzębieniu, i w protezach
  • 18-06-2009
 

 


Technik dentystyczny planując ustawienie zębów w protezie powinien mieć na względzie różnice występujące między okluzją istniejącą w naturalnym uzębieniem, a zwarciem pojawiającym się w uzupełnieniu. Różnice te wynikają z tego, iż naturalne uzębienie współistnieje z innymi elementami układu żującego oraz strukturami twarzoczaszki. Protezy są jedynie sztucznym dodatkiem, którego rola przywracania funkcji żucia wprawdzie wymaga współpracy z naturalnymi strukturami, ale nie dochodzi do ścisłej z nimi integracji.

Zęby naturalne są zespolone z sąsiadującymi z nimi tkankami miękkimi i twardymi. Układ ten cechuje zdolność przenoszenia naprężeń i istnienie mechanizmu sprzężenia zwrotnego, powiązanych z systemem odbierającym, przekazującym i reagującym na bodźce. Każdy ząb naturalny może reagować indywidualnie. Utrata naturalnego uzębienia oznacza, iż powiązania te zostają zerwane. W protezie działanie jakiejkolwiek siły wpływa na całą konstrukcję uzupełnienia. Szczególnie niekorzystne dla protez jest:

  • działanie sił innych niż pionowe, które może prowadzić nawet do uszkodzeń tkanek jamy ustnej

  • nieuzyskanie dwustronnego zrównoważenia okluzji, koniecznego do stabilizacji uzupełnienia.

Brak powiązań protezy z układem nerwowym i mięśniowym jamy ustnej oznacza, iż brakuje też kontroli nad wykonywanymi czynnościami. Użytkownik uzupełnienia ma więc ograniczony wpływ na unikanie przeszkód zgryzowych i na uzyskanie stabilnego, naturalnego zwarcia.

Zaburzenia w okluzji w naturalnym uzębieniu nie muszą oznaczać dyskomfortu dla posiadacza uzębienia; bywają nawet niezauważane przez wiele lat. Inaczej jest w przypadku zaburzeń zwarcia w protezie – wpływają na całą konstrukcję uzupełnienia i wywołują dyskomfort użytkownika.

Istotną różnicą jest też, że jeśli podczas żucia z użyciem protezy na drugi ząb trzonowy przypada zwiększona siła nacisku, może dochodzić do przemieszczania uzupełnienia. Zjawisko to nie występuje w naturalnym uzębieniu.


 

Nieuwzględnienie różnic, o których mowa powyżej, sprawi, iż praca protetyczna nie spełni wyznaczonego jej zadania, czyli odtworzenia funkcji żucia i zapewnienia komfortu długotrwałego użytkowania, bez uszkodzeń tkanek naturalnych jamy ustnej czy samej protezy.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS