Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 15-06-2009
Minister finansów wydał ogólną interpretację podatkową dotyczącą stosowania zwolnienia z VAT świadczenia usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywanego przez nich zawodu (interpretacja ogólna ministra finansów z 9 lutego 2009 r., nr PT3/275/823/WCX/08/186).
Pismo to rozwiewa wątpliwości narosłe wokół kwestii zwolnienia z VAT. Opierając się na art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, technik dentystyczny przy wykonywaniu i dostarczaniu protez oraz świadczeniu usług związanych z wykonywanym i wyuczonym zawodem, może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Ze zwolnienia korzystają również dentyści. Zwolnienie z podatku VAT dotyczy techników dentystycznych – przedsiębiorców (osób fizycznych oraz wspólników spółek) i przysługuje niezależnie od formy prawnej prowadzonej działalności. Istotnym warunkiem zwolnienia jest, by protezy były wykonywane osobiście przez podatnika albo przez zatrudnianych przez niego pracowników, posiadających kwalifikacje do wykonywania zawodu technika dentystycznego.
Jak czytamy w „Gazecie Prawnej”: „Brak jest również przesłanek, aby z tego zwolnienia wykluczyć podmioty np. prawa handlowego, które zatrudniają techników dentystycznych, jeżeli umowa zatrudnienia przewiduje, że to właśnie te osoby wykonują protezy dentystyczne w tych podmiotach. W takich przypadkach ziszczenie się świadczenia dokonanego przez techników dentystycznych następuje w dostawie towarów lub odpowiednio świadczeniu usług dokonywanych przez te podmioty”.
Wymienione zwolnienie ma charakter przedmiotowo – podmiotowy (podmiotowość dotyczy zapewnienia kompetencji osoby wykonującej usługi podlegające zwolnieniu) i jest zgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Źródło: „Gazeta Prawna”