Wprawdzie nic nie zastąpi doświadczenia, wiedzy i umiejętności, które każdy technik dentystyczny wyrabia latami, ale zmysł wzroku, którym ocenia kolor swoich prac i porównuje go z barwą naturalnych zębów pacjenta, jest narzędziem generującym subiektywny odbiór rzeczywistości. Postrzeganie niuansów odcieni jest bowiem różne u różnych ludzi. Do obiektywnej oceny parametrów barwy najlepiej posłuży spektrofotometr. Połączony z komputerem, po przeanalizowaniu nadesłanych danych obrazowych, dostarczy jednoznacznych wyników, które pomogą w doborze optymalnie dopasowanego koloru porcelany lub preparatu barwiącego.
Zalety nowoczesnych spektrofotometrów optycznych:
-
szybkość pomiarów – to zaledwie kilkanaście sekund;
-
precyzja – nieosiągalna dla ludzkiego oka możliwość wychwycenia niuansów optycznych;
-
możliwość współpracy z komputerem, obróbki uzyskanych danych oraz ich przesyłanie do odległego nawet laboratorium od stanowiska doboru kolorów lub prosto z gabinetu;
-
we współpracy z komputerem umożliwia wirtualną analizę efektów zastosowanych rozwiązań, pozwalając na eksperymentowanie z możliwościami wyboru bez kosztów materiałowych.
Warunkiem powodzenia w wytworzeniu optymalnie dobranej do pacjenta protezy jest jednak w ostatecznym rozrachunku wiedza i doświadczenie technika, który znając właściwości materiałów stosowanych w swoim laboratorium, oraz wpływ na estetykę protezy takich ich parametrów jak fluorescencja, opalescencja i transparencja, na podstawie danych ze spektrofotometru (jasność, nasycenie, barwa) może jednoznacznie zdecydować o zastosowaniu konkretnego środka.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”