Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikArtykuły fachowe

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Zapylenie w pracowni protetycznej a zdrowie technika dentystycznego
 

 

 

 

 

Praca technika dentystycznego związana jest między innymi z obróbką tworzonych protez poprzez ich szlifowanie czy skrawanie gipsu. Wiąże się to z powstawaniem dużych ilości pyłu. Pył powstaje także w trakcie obróbki tworzywa akrylowego i obróbki metali. Pojawiające się podczas tego typu czynności drobinki rozpraszają się na bardzo dużej przestrzeni. Naraża to technika dentystycznego na kontakt z cząstkami, na przykład niklu, chromu, kobaltu, złota czy piasku gruntowego. W czasie wygładzania i oczyszczania protezy z zanieczyszczeń, które pozostały na powierzchni uzupełnienia – szczególnie używanego – uwalniają się też drobnoustroje.

 

Technik dentystyczny, narażony przez wiele lat na kontakt z drobinami różnych materiałów unoszącymi się w powietrzu w pracowni, może zachorować na zawodową pylicę. Objawiać się ona może: znaczną dusznością, kaszlem, problemami z oddychaniem, osłabieniem, bólami i obrzękami, a także drętwieniem palców czy objawami reumatoidalnymi.

 

Warto też pamiętać, że niezdrowe nawyki, tak jak na przykład ślinienie pędzelka czy palca podczas pracy, prowadzą do kontaktu cząstek pyłu ze szkliwem zębów technika. Cząstki te działają abrazyjnie, dlatego mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia zębów u wykonawcy protez.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS