Przyszły specjalista składa zgłoszenie do PES w formie wniosku elektronicznego pobieranego na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). Może to zrobić jednym z dwóch wybranych terminów:
-
do 31 lipca dla sesji egzaminacyjnej jesiennej
-
do 31 grudnia dla sesji egzaminacyjnej przeprowadzanej wiosną następnego roku kalendarzowego.
Po wypełnieniu i podpisaniu wniosek należy złożyć odpowiednio do właściwego wojewody, szefa jednostki organizacyjnej realizującej zadania z zakresu spraw podmiotów leczniczych obsługujących Ministra Obrony Narodowej albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych. W podanych wyżej terminach lekarz składa też dokumenty do PES:
-
Osoby przystępujące do PES po raz pierwszy w danej dziedzinie medycyny: wniosek w formie papierowej, szczegółowy plan albo indywidualny harmonogram odbywania szkolenia specjalizacyjnego, wypełnioną kartę szkolenia specjalizacyjnego wraz z dokumentami potwierdzającymi odbycie elementów programu specjalizacji niepotwierdzonych w karcie szkolenia specjalizacyjnego, indeks wykonanych zabiegów i procedur medycznych, opinię zawodową kierownika specjalizacji, pracę naukową na temat objęty programem specjalizacji, której składający wniosek jest autorem lub współautorem, a którą opublikowano w recenzowanym czasopiśmie medycznym.
-
Lekarze realizujący specjalizację w trybie rezydentury: dodatkowo dołączają kopię świadectwa pracy z ostatnio zatrudniającej ich jednostki.
-
Lekarze starający się o zwolnienie z części PES: dodatkowo dołączają wniosek o zwolnienie z części PES, a także dokumenty wskazane w przepisach w sprawie wykazu egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe równoważnych z PES oraz wykazu dokumentów potwierdzających złożenie takich egzaminów.
Komplet dokumentów trafia następnie do właściwej Państwowej Komisji Egzaminacyjnej (PKE), która je weryfikuje i postanawia o dopuszczeniu lekarza bądź niedopuszczeniu do PES. Lekarz otrzymuje zawiadomienie o dopuszczeniu do PES oraz informację o zwolnieniu z części egzaminu. W przypadku niedopuszczenia do egzaminu, PKE przedstawia uzasadnienie decyzji. Trzeba pamiętać o złożeniu kompletu dokumentów w wymaganym terminie – inaczej wniosek lekarza pozostanie nierozpoznany przez CEM. Na dostarczenie brakujących dokumentów przewidziano 7 dni od chwili doręczenia wezwania z CEM do uzupełnienia braków.
Źródło: Dziennik Ustaw