Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-09-2008
Lepiej zapobiegać niż leczyć – to stara prawda, która w dobie wirtualnych opracowań zabiegów stomatologicznych i bezbolesnego wszczepiania implantów wciąż jest aktualna. Rozwojowi wielu groźnych, ogólnoustrojowych chorób można zapobiec dbając o dobrą kondycję aparatu żującego. Zdrowe zęby to zapora, przez którą trudno przedrzeć się drobnoustrojom. Zęby zniszczone przez próchnicę są źródłem zakażenia dla całego organizmu. Bakterie bytujące w uszkodzonych tkankach zębów mogą przedostać się do krwiobiegu i spowodować stany zapalne w odległych nawet narządach wewnętrznych. Rzadko kto łączy choroby nerek lub zawał serca ze zniszczonymi zębami. Tymczasem schorzenia te mogą być spowodowane infekcją bakteriami, które pierwotnie niszczyły strukturę zębów i spowodowały choroby jamy ustnej.
Ostatnie lata przyniosły wzrost świadomości Polaków – dzięki temu coraz więcej osób podejmuje leczenie zębów i dba o zachowanie pięknego uśmiechu. Dopinguje do tego presja środowiska, które przestaje akceptować szczerbatych znajomych lub nie daje szans na podjęcie dobrej pracy.
O zęby trzeba dbać przez całe życie. Podstawą profilaktyki stomatologicznej jest codzienna higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u stomatologa. Jeśli zębom i dziąsłom nic nie dolega, kontrole należy przeprowadzać co pół roku. Jeśli próchnica da o sobie znać – konieczna jest jak najszybsza interwencja specjalisty. Zalecane też jest regularne usuwanie kamienia nazębnego.
Dla dzieci i młodzieży polecana jest też konsultacja z ortodontą i ewentualne podjęcie leczenia wad zgryzu. Krzywy zgryz jest przyczyną szybszego niszczenia zębów, powstawania chorób przyzębia oraz problemów logopedycznych.
Czterdziestolatkowie powinni zainteresować się zdrowiem swojego przyzębia – choroby przyzębia to zmora 75% osób w tym wieku. Niewykryte w porę i nieleczone, prowadzą do rozchwiania zębów i ich utraty.
Źródło: „POLSKA The Times”