Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećProfilaktyka
Arsenał w walce z próchnicą
  • 11-02-2008
 

Podstawowym zabiegiem, od którego zależy w największej mierze zdrowie naszych zębów jest ich staranne szczotkowanie z użyciem dobrej pasty z fluorem. Fluor wzmacnia szkliwo – staje się ono bardziej odporne na działanie kwasów organicznych, które powstają jako produkt uboczny działalności bakterii żyjących w naszych ustach. Stomatolog może również zaproponować inne zabiegi, które wspomagają pacjentów w walce o zdrowe zęby.


  1. Lakowanie (uszczelnianie) – pokrywanie bruzd i szczelin zdrowego zęba, czyli miejsc najtrudniejszych do czyszczenia i najbardziej podatnych na uszkodzenia próchniczne, preparatem uszczelniającym. Wykonuje się w 4 miesiące po wyrżnięciu sie zęba. Co 6 miesięcy następuje kontrola stany laku i uzupełnienie startych lub odpryśniętych fragmentów uszczelniacza. Lakowanie skutecznie zabezpiecza przed próchnicą. Stosowane laki:

  • żywice utwardzalne światłem lub chemicznie

  • cementy szklano – jonomerowe – uwalniają stopniowo fluor do szkliwa

  • uszczelniacze złożone.

 
  1. Lakierowanie – jedna z metod fluorkowania kontaktowego, czyli wzmacniania szkliwa zębów przez bezpośredni kontakt z fluorem. W tym przypadku na oczyszczone uprzednio specjalną szczoteczką i pastą zęby nakłada się lakier z fluorem (0,1 – 6% zawartości fluoru). Dzieciom lakieruje się pierwszy raz zęby mleczne. Potem – zależnie od podatności na próchnicę, ale średnio 1 – 2 razy w roku. Lakierowanie poleca sie wszystkim, ale o jego zastosowaniu decyduje stomatolog. Po lakierowaniu przez godzinę nie wolno jeść ani pić, a przez 12 godzin unikać słodyczy, kwaśnych potraw i płynów oraz mycia zębów.

 
  1. Szkliwo w płynie – to specjalna pasta o nazwie GC Tooth Mousse, zawierająca fosfopeptyd kazeiny, stosowana tylko w gabinetach dentystycznych. Pasta jest bezcukrowa, oparta na wodzie; przywraca równowagę mineralną w jamie ustnej, wspomagając działanie śliny. Polecana dla pacjentów z nadwrażliwością zębów, sporą podatnością na próchnicę, z niedoborami w wydzielaniu śliny i z przebarwieniami demineralizacyjnymi szkliwa. Pacjent może wybierać wśród kilku smaków. Po zaaplikowaniu przez pół godziny nie należy jeść ani pić.

 

Źródło: „Tele Świat”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS