Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-03-2008
Fluor najczęściej jest dostarczany do naszych organizmów z wodą pitną. Woda wodociągowa w niektórych częściach Polski – tam, gdzie naturalnego fluoru jest szczególnie mało – bywa fluorkowana, czyli sztucznie wzbogacana tym pierwiastkiem. Informacji, ile jest fluoru w wodzie w określonym regionie kraju, udzielają lokalne Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne.
W sytuacjach, gdy fluoru jest szczególnie mało w wodzie lub pożywieniu, należy uzupełniać niedobory tego pierwiastka, uważając jednak, by nie przedawkować. Fluor można podawać w postaci kropli, tabletek, past do czyszczenia zębów czy płynów do płukania jamy ustnej.
Uzupełnianie niedoborów fluoru należy rozpocząć jak najszybciej, ale zawsze po konsultacji z lekarzem lub stomatologiem, ponieważ pierwiastek ten łatwo przedawkować.
- Kobiety w ciąży - mogą przyjmować dodatkowe dawki fluoru jedynie po konsultacji z lekarzem. Suplementacja tego pierwiastka jest ważna, ponieważ w 6 – 7 tygodniu ciąży rozwijają się zawiązki zębów mlecznych, a w 16 – 17 tygodniu – zawiązki zębów stałych. Preparaty w postaci tabletek lub kropli.
- Dzieci – niemowlęta od 6 miesiąca życia: podawanie fluoru w kroplach; dzieci, które umieją ssać: suplementacja w postaci tabletek. Szczególnie istotne jest podawanie dodatkowych dawek fluoru do 14 roku życia, ponieważ wtedy zęby wciąż się rozwijają. Dobre efekty przynosi stosowanie lakierów czy pianek, którymi pokrywa się szkliwo. O podaniu dodatkowych dawek fluoru powinien zdecydować pediatra lub stomatolog.
- Dorośli – okresowa suplementacja fluoru przynosi dobre efekty w każdym wieku, wzmacniając szkliwo, ułatwiając remineralizację tkanek zęba oraz wspomagając walkę z chorobami przyzębia. Suplementację należy zacząć po konsultacji z dentystą lub lekarzem rodzinnym.
Przedawkowanie fluoru następuje, gdy suplementacja prowadzona jest ciągle i bez kontroli. Za dużo fluoru w organizmie to:
- ostre zatrucie ogólnoustrojowe
- niedoczynność tarczycy
- przekształcenie trądzika różowatego w trudny do leczenia trądzik fluorowy.
Źródło: „Zdrowie”