Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Leczenie na urlopie w Polsce
  • 01-08-2011
 

 

 

 

 

  • Leczenie na ubezpieczenie podczas urlopu spędzanego w Polsce jest możliwe wtedy, gdy pacjent posiada aktualny dowód ubezpieczenia. Jeśli pacjent takiego dowodu przy sobie nie posiada, może zostać zobowiązany do dostarczenia go w ciągu siedmiu dni od chwili udzielenia świadczenia medycznego.

  • Lekarz (pierwszego kontaktu, specjalista w przychodni czy też lekarz pełniący dyżur w szpitalnej izbie przyjęć) w sytuacjach nagłych ma obowiązek udzielić pacjentowi pomocy – i to bez względu na to, czy pacjent posiada przy sobie dowód ubezpieczenia. Za sytuację nagłą rozumie się wystąpienie infekcji z wysoką gorączką, pogorszenie stanu zdrowia, zaostrzenie dolegliwości, biegunkę, wymioty (szczególnie u dzieci i osób starszych).

  • W przypadkach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy lekarza specjalisty nawet jeśli nie posiada skierowania. Specjalista zaś ma obowiązek w przypadku nagłym pomocy udzielić. Pacjenci korzystający z pomocy specjalistów przed wyjazdem na wakacje powinni poprosić swojego lekarza o wystawienie skierowania na wszelki wypadek.

  • W przypadku urazów głowy i podejrzenia złamań należy kierować się na izbę przyjęć w szpitalu. Jeśli urazy są lżejsze, pomoc znajdzie się w gabinecie lekarza rodzinnego albo specjalisty.

  • Szpital ma obowiązek udzielić pacjentowi świadczeń medycznych, jeśli ów tego wymaga. Jeżeli szpital odmówi świadczeń, musi wskazać innego świadczeniodawcę, a w uzasadnionych przypadkach zapewnić transport sanitarny.

  • Kiedy zaboli ząb, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ, a w dni wolne od pracy, w święta, w nocy i podczas weekendów – do pełniącego dyżur pogotowia stomatologicznego. W niektórych miejscowościach wypoczynkowych działają ambulatoria stomatologiczne, w których można znaleźć pomoc podczas ich dyżuru. Na bezpłatne usługi dentystyczne można liczyć tylko w nagłym przypadku i w zakresie usług, które są refundowane przez NFZ. Za pozostałe usługi trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

  • Po przyjeździe na wakacje w ramach wypoczynku organizowanego indywidualnie warto od razu zapytać obsługę ośrodka lub pensjonatu o to, gdzie w okolicy znajdzie się pomoc medyczną.

Źródło: „Nowa Trybuna Opolska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS