Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-03-2011
- Mam pacjentów, którzy budzą się rano bez połowy jedynki albo dwójki. Ubytek wygląda strasznie i potwornie boli. Pacjenci nie mają pojęcia, co się stało, a ja każę zdjąć kolczyk z języka, bo inaczej takie niespodzianki będą się powtarzać - mówi Danuta Borczyk, stomatolog.
Wypadnie zębów spowodowane noszeniem ozdób typu kolczyki, umocowanych np. na języku, nie należy do zjawisk sporadycznych. Tymczasem nadal niewiele osób przejmuje się faktem, że noszenie biżuterii w jamie ustnej wywołuje uszkodzenie szkliwa. Chore zęby lub ich wypadanie amatorom kolczyków na języku wydają się zagrożeniami mało realnymi. Jest jednak inaczej: w przeprowadzonych niedawno badaniach amerykańscy naukowcy dowiedli, że 47 procent osób noszących kolczyki w jamie ustnej ma uszkodzone szkliwo. Zjawisko uszkadzania zębów biżuterią umocowaną na języku nasila się również w naszym kraju. Specjaliści zauważają, że z uszkodzonymi zębami lub z lukami po np. jedynkach zgłaszają się do nich przede wszystkim, młode kobiety, które nie ukończyły jeszcze 18-go roku życia.
Wypadnięcie zęba będące skutkiem noszenia kolczyka w ustach przytrafia się najczęściej nocą – ponieważ podczas snu nie kontrolujemy ruchów języka. Uszkodzenie zębów może wywołać także zwyczajne kichnięcie.
Co robić, jeśli ząb się ułamie? Przede wszystkim znaleźć ukruszony fragment i jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. O ile odłamany element będzie w całości, dentysta da radę przykleić go w należne miejsce na zębie. To najbardziej estetyczne rozwiązanie.
Jeśli fragmentów jest kilka lub nie da się z nich złożyć estetycznej całości, konieczna będzie odbudowa uszkodzonej korony zęba. Przy dzisiejszych możliwościach stomatologii nie stanowi to problemu. Dużo większym kłopotem może okazać się koszt odtworzenia zęba. W zależności od zastosowanej metody i materiałów może wahać się od kilkuset do nawet grubo ponad tysiąca złotych.
Czysto mechaniczne uszkodzenia zębów to niejedyne zagrożenie dla posiadaczy biżuterii w ustach. Obijający się o struktury jamy ustnej kolczyk uszkadza szkliwo – powodując w nim mikropęknięcia i rysy, oraz może prowadzić do zaniku tkanek miękkich, np. dziąsła. W efekcie rozwijają się próchnica i choroby przyzębia.
Alternatywą dla kolczyków na języku może być bezpieczna dla zębów biżuteria naklejana na szkliwo w czasie trwającego zaledwie 15 minut, całkowicie bezbolesnego zabiegu.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”