Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-11-2010
Nowotwór może zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie. Nowotwory jamy ustnej to jedne z najczęściej występujących zmian rakowych. Dlatego należy być czujnym i bacznie się obserwować. Guzki, ból, krwawienia podczas mycia zębów lub pojawiające się samoistnie, uporczywa opryszczka czy niegojące się rany i stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą być pierwszymi objawami raka. Co istotne: jama ustna jest miejscem, w którym szybko mogą manifestować się symptomy świadczące o tym, że gdzieś w organizmie rozwija się rak. Jeśli zatem zauważy się coś niepokojącego, należy iść jak najszybciej do lekarza. Kiedy zmiany dotyczą jamy ustnej – konieczna będzie wizyta u dentysty. Nie należy wpadać przy tym w panikę, bo zmiana, która wzbudziła strach, może okazać się skutkiem niewinnej infekcji.
Każda zwłoka działa na niekorzyść chorego. Odwlekanie spotkania ze specjalistą nie tylko nie przysporzy zdrowia i nie ujmie niepokoju, ale również może wpłynąć na zdecydowane pogorszenie się kondycji pacjenta.
Jeśli nawet nic nie niepokoi, a dentysta podczas rutynowego przeglądu zębów zwróci na coś szczególną uwagę i zaleci kontakt ze specjalistą lub wykonanie odpowiednich badań, każdy dzień zwłoki oznacza niepotrzebny stres i przyzwolenie na rozwój potencjalnej choroby. Jedynym sposobem by uprzedzić nowotwór jest zachowanie czujności i wykonywanie badań. Specjaliści podkreślają, że lepiej dmuchać na zimne i w przypadku podejrzeń wykonać odpowiednie testy diagnostyczne.
Trzeba pamiętać, że w kompetencji stomatologa leży wypisywanie skierowań jedynie na określone rodzaje badań. W niektórych przypadkach, jeśli dentysta podejrzewa, że w ustroju dzieje się coś niedobrego, ponieważ wskazują na to zmiany w jamie ustnej, może zalecić wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Dopiero ów skieruje na badanie do określonego specjalisty z zakresu medycyny ogólnej.
Źródło: „Fakt”