Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-10-2010
Sól, popiół czy spirytus salicylowy – to zdecydowanie złe metody na to, by usunąć przebarwienia zębów. Nie tylko nie dadzą spodziewanego efektu, ale dodatkowo mogą wywołać podrażnienia śluzówki jamy ustnej lub uszkodzenia szkliwa. Wybielanie zębów najlepiej powierzyć specjaliście, który albo renowację koloru uśmiechu przeprowadzi w gabinecie, albo zaopatrzy w odpowiednie środki i wyjaśni, jak należy je stosować, by wybielanie zębów wykonać w domu.
Dentyści na likwidację przebarwień na szkliwie polecają również zabiegi usuwania kamienia nazębnego oraz piaskowania. W ten prosty i nieszkodliwy sposób można się wyzbyć złogów i przebarwień za jednym zamachem. Oba zabiegi wykonuje się w gabinecie; są praktycznie bezbolesne. Jedynie wrażliwsze osoby mogą odczuwać szybko przemijający dyskomfort. Piaskowanie polega na oczyszczaniu powierzchni zębów strumieniem ciepłej wody i powietrza wraz z drobinkami polerujących szkliwo. Zęby po takim zabiegu są jaśniejsze i błyszczące.
Przez dwa dni po każdym zbiegu usuwania przebarwień czy wybielania należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów i używek o intensywnych kolorach. Po to, by barwniki z pożywienia nie wnikały w zęby. Po tym czasie można stopniowo wprowadzać do menu coraz bardziej kolorowe dania. Jeśli jednak chce się zachować jasną barwę uzębienia na dłużej, należy unikać kawy, mocnej herbaty i czerwonego wina – wtedy efekt zabiegu wybielania utrzyma się nawet 2-3 lata.
Źródło: „Nowiny”