Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-06-2010
Chirurdzy plastyczni przestali mieć monopol na odmładzanie. Obecnie poprawą wyglądu twarzy zajmują się również stomatolodzy, stosując lifting dentystyczny. Dzięki serii zabiegów można sobie odjąć nawet ponad 10 lat. Dentysta osiąga tak wyraźny efekt, umiejętnie stosując powszechnie znane i używane techniki stomatologiczne.
Stomatolodzy uważają, iż sekret atrakcyjnego wyglądu tkwi w prawidłowym zgryzie. Dlatego odmładzający generalny remont uśmiechu zaczynają zazwyczaj od oczyszczenia zębów z kamienia, wypełnienia ubytków i wyleczenia próchnicy. Potem proponują leczenie ortodontyczne, które w zależności od typu korygowanych wad oraz rodzaju zastosowanego aparatu, trwa przeważnie od 12 do ok. 24 miesięcy. Nieprawidłowości w zgryzie mogą być przyczyną bólu i zmęczonego wyrazu twarzy. Osoby z wadami zgryzu mogą mieć również wyostrzone rysy, mocno widoczne zmarszczki oraz nieładnie ustawioną brodę. Korekta zgryzu prowadzi do łagodzenia rysów, nadania twarzy ładnego owalu i profilu, wyrównania lub spłycenia zmarszczek i właściwego ustawienia brody. Skóra jest ładnie napięta, ponieważ znajdujące się pod nią tkanki mają prawidłową podporę. Jeśli pacjent stracił wiele zębów i miało to miejsce jakiś czas temu, mogło dojść do zaniku kości. U takich osób przed leczeniem ortodontycznym przygotowuje się dziąsła i szczęki do odtworzenia uzębienia. Pacjenci przez jakiś czas przed właściwymi zabiegami liftingu dentystycznego noszą szynę okluzyjną. Jest to wykonywana indywidualnie wkładka mocowana do tylnych zębów. Dzięki szynie tkanki jamy ustnej zyskują natychmiast prawidłowe podparcie, co w efekcie prowadzi do widocznego odmłodzenia twarzy.
Po leczeniu ortodontycznym przychodzi czas na wstawianie implantów. Obecnie brakujące zęby można wstawiać nawet wiele lat po ich utracie. Przeszkodą nie jest nawet zanik kości szczęk – tkankę kostna można odtworzyć, używając specjalnych biomateriałów. W przypadku, kiedy konieczne jest leczenie odtwórcze tkanki kostnej, proces implantowania przedłuża się o kilka miesięcy. Warto jednak podjąć trud oczekiwania na efekt, ponieważ odtworzona kość daje prawidłowe podparcie tkankom jamy ustnej oraz policzkom i wargom – dzięki temu twarz zyskuje zdrowy, młodszy i zadbany wygląd.
Kiedy zgryz jest już równy, ubytki w zębach załatane, a luki w uzębieniu wypełnione, pora na zabiegi typowo kosmetyczne, związane ze zmianą odcienia szkliwa na bielszy. Przebarwienia można usunąć, stosując preparaty dostępne w sklepach, lub powierzyć wybielanie zębów specjaliście – szczególne, kiedy pacjent oczekuje widocznego i szybkiego rozjaśnienia barwy zębów. Jeśli wybielanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub kształt zębów należałoby poddać retuszowi, dentysta może na oszlifowane uprzednio szkliwo nałożyć licówki.
Efekt liftingu dentystycznego można dodatkowo wzmocnić, stosując zabiegi medycyny kosmetycznej, dzięki którym twarz nabierze jeszcze ładniejszego wyglądu. W celu wygładzenia skóry można zastosować podskórne zastrzyki z kwasu hialuronowego, które sprawią, iż przestrzeń miedzy nosem a ustami będzie lepiej wypełniona, wargi bardziej wypukłe, a zmarszczki wokół ust mniej widoczne. Kosmetyczne podkreślenie efektów pracy stomatologa zaowocuje olśniewającym, naprawdę pięknym uśmiechem.
Koszt poszczególnych etapów liftingu stomatologicznego:
-
zabiegi wstępne: usuwanie kamienia, wypełnienia ubytków, leczenie próchnicy – zależnie od kondycji uzębienia: od kilkuset do kilku tysięcy złotych;
-
leczenie ortodontyczne – 8 – 12 tys. zł;
-
leczenie implantologiczne – zależnie od zastosowanego systemu, zabiegów odtwarzania kości i liczby implantów: od kilku do kilkudziesięciu tys. zł;
-
wybielanie zębów – 1,7 – 2,5 tys. zł;
-
zakładanie licówek – cena jednej sztuki to ok. 1,2 – 1,8 tys. zł.
Źródło: „Samo Zdrowie”