Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-06-2010
Kiedyś ubytki w zębach dentysta łatał tylko nieestetycznie wyglądającymi, amalgamatowymi plombami. Obecnie ma do wyboru wiele rodzajów nowoczesnych materiałów. Warto poznać zalety każdej z grup wypełniaczy dziur w zębach.
-
Amalgamaty – bez wątpienia najmniej estetyczne plomby ze wszystkich obecnie dostępnych. Jednak pełne zalet: są trwałe i bardzo wytrzymałe (to ważna właściwość w przypadku wypełniania zębów bocznych, na które działają największe siły żucia i ściskania w jamie ustnej); łatwo się je zakłada. Ich wadą jest wrażliwość na wilgoć; kontrowersje budzi też wciąż bezpieczeństwo ich stosowania (choć nowe amalgamaty zawierają znacznie mniej rtęci niż ich poprzednicy sprzed kilkudziesięciu lat). Nowoczesne amalgamaty mogą zawierać fluor.
-
Kompozyty – bywają światło- lub chemoutwardzalne. Doskonale przylegają do szkliwa, można nimi błyskawicznie odtworzyć kształt uszkodzonego zęba lub szpary międzyzębowe. Są trwałe i wytrzymałe. Dzięki przezierności i odpowiedniemu współczynnikowi załamania światła udaje się perfekcyjnie dobrać kolor plomby do naturalnej barwy zęba. Tego typu plomb nie należy stosować u osób cierpiących na bruksizm, duże wady zgryzu oraz w sytuacji, kiedy podczas wypełniania ubytku nie można zapewnić suchości pola zabiegowego w jamie ustnej pacjenta.
-
Glassjonomery – świetne do wypełniania niewielkich ubytków; materiał chemicznie wiąże się z tkanką zęba. Glassjonomery mogą zawierać fluor, który stopniowo i powoli oddają do organizmu. Trudniej niż kompozyty dopasować je do koloru zęba; są też słabsze i dość szybko ulegają ścieraniu.
-
Kompomery – to mieszanki kompozytów i glassjonomerów, które posiadają cechy charakterystyczne dla każdego składnika tworzącego materiał. Idealnie przylegają do powierzchni ubytku w zębie, mogą uwalniać fluor, są gładkie i wytrzymałe.
-
Giomery – to modyfikacja kompomerów, posiadająca w składzie więcej żywicy kompozytowej. Cenione plomby do łatania ubytków w zębach przednich i tylnych, bardzo trwałe i elastyczne. Mogą uwalniać fluor. W zakładaniu wypełnienia nie przeszkadza obecność śliny – jest to szczególnie ważne w przypadku małych pacjentów. Ponadto dziecko u stomatologa może skorzystać z oferty założenia kolorowej plomby giomerowej – barwne uzupełnienia przeznaczone są do wypełniania ubytków w zębach mlecznych.
-
Inlay, czyli wkład koronowy – to specjalny rodzaj wkładu, wykonywanego na podstawie wycisku leczonego zęba. Inlaye można zrobić z metalu, porcelany, złota, kombinacji złoto – porcelana lub z kompozytów. Uznawane za najtrwalsze uzupełnienia dziur w zębach; stosowane w sytuacji, kiedy ubytek jest bardzo duży i istnieje niebezpieczeństwo, że zwyczajna plomba nie będzie się trzymać.
Źródło: „Zdrowie”