Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Neandertalczycy dbali po higienę jamy ustnej
  • 02-03-2010
 

 

 

W jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej badacze z wrocławskiego Uniwersytetu i Akademii Medycznej odkryli trzy zęby neandertalczyków. Wydarzenie zelektryzowało świat naukowy.

- Ten ząb to pierwszy bezpośredni dowód na obecność neandertalczyków na północ od Karpat. Do tej pory trafialiśmy jedynie na narzędzia, których mogli używać – mówi dr Krzysztof Stefaniak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ciekawe jest, że na zębach zauważono regularne wgłębienia - wg naukowców są one dowodami na to, że neandertalczycy używali wykałaczek. A to oznacza, iż higiena jamy ustnej nie była obca nawet tym pradawnym istotom. Czyszczenie zębów z użyciem wykałaczek praktykowali również neandertalczycy spod Madrytu, co potwierdzają wyniki badań wcześniejszych znalezisk prowadzonych przez hiszpańskich archeologów i antropologów.

Ekipa polskich naukowców prowadząca badania w jaskini Stajnia uważa, że znalezienie tam trzech zębów neandertalczyków było jedynym z najciekawszych odkryć ostatnich lat, które zapoczątkowało kompleksowe prace wykopaliskowe na tym terenie. Zęby neandertalczyków to najcenniejsze znalezisko. Poddano je wielu analizom – w tym prześwietleniu z użyciem promieniowania rentgenowskiego oraz obserwacjom pod skaningowym mikroskopem elektronowym.

- Jeden z zębów poddaliśmy nawet badaniom genetycznym, ale z uwagi na znaczny wiek znaleziska nie dostarczyły one identyfikujących fragmentów DNA. Jednak pośrednio zasugerowały neandertalskie pochodzenie i pozwoliły ustalić płeć zmarłego jako męską - opowiada dr Mikołaj Urbanowski z Zakładu Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wyniki badań potwierdziły, że trzy znalezione zęby w warstwach sprzed 100- 80 tys. lat należą do trzech różnych osobników, w tym jednego w wieku młodocianym. Dalsze badania naukowców będą się skupiać na rejonie, gdzie znaleziono zęby – odkrywcy są zdania, że może on mieć związek z miejscem pochówku. Jeśli ich przypuszczenia się potwierdzą, ranga odkrycia w jaskini Stajnia nabrałaby jeszcze większego znaczenia. Miejsca pochówku neandertalczyków to archeologiczna rzadkość, a jak do tej pory nie znaleziono żadnego na północ od Karpat.

- Takie odkrycie jest zawsze kompletnym zaskoczeniem, chociaż przed rozpoczęciem prac każdy z nas wierzy, że będą one przełomowe -przyznaje dr Krzysztof Stefaniak, który jako pierwszy odnalazł zęba. -To sukces całego zespołu -podkreśla.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, „Polska Gazeta Wrocławska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS