Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-09-2009
Bonding to wybielanie zębów z zastosowaniem technik adhezyjnych; wykorzystuje się tu żywice kompozytowe lub licówki. Jeśli niektóre przebarwienia zębów są trudne lub niemożliwe do usunięcia, warto zastosować bonding. Tym bardziej, że umożliwia on jednocześnie korektę kształtu zęba.
-
Żywice kompozytowe – pokrywa się nimi całą powierzchnię zęba; kolor żywicy dobiera się do barwy otaczających zębów – dzięki temu ten, który jest pokryty kompozytem, wygląda jak naturalny. Ząb przed nałożeniem żywicy trzeba przygotować: stomatolog szlifuje przednią jego powierzchnię, następnie nakłada delikatnie działający kwas, który wytrawia niewielkie pory w szkliwie, a na koniec aplikuje kompozyt. Formuje żywicę w kształt zęba, utwardza specjalnym światłem, poleruje i wygładza.
-
Licówki – trwalsze są porcelanowe, a tańsze kompozytowe. Oba rodzaje znakomicie kryją nieciekawy kolor zębów; można nimi poprawić kształt zębów. Licówki to cieniutkie nakładki na szkliwo, wykonywane pod indywidualny kształt zęba. Stomatolog pobiera wycisk zęba i przesyła go do pracowni protetycznej, gdzie powstaje właściwa nakładka. Przed założeniem licówki powierzchnia zęba jest delikatnie wytrawiana – dzięki zwiększonej porowatości klej dentystyczny, na którym mocowana jest nakładka, trzyma dobrze i mocno. Licówki wytrzymują ok. 5 – 20 lat.
Źródło: „Poradnik Domowy”