Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-10-2024
Podstawową cechą odróżniającą dwa typy uzębienia jest liczba zębów. Uzębienie mleczne składa się z 20 zębów, ułożonych po 5 w każdym kwadracie szczęki, natomiast uzębienie stałe z 32 zębów ułożonych po 8 w każdym kwadracie szczęki.
Spoglądając w jamę ustną dziecka, łatwo możemy odróżnić zęby mleczne ponieważ mają one niebiesko-białe zabarwienie, co odróżnia je od lekko żółtawych zębów stałych. Warunkowane jest to małym zmineralizowaniem twardych tkanek zębów mlecznych.
Korony zębów mlecznych są mniejsze ale szersze od koron zębów stałych, z kolei korzenie zębów mlecznych są węższe i dłuższe w stosunku do wysokości koron, natomiast w przypadku zębów stałych ustawione są bardziej rozbieżnie przy szyjce zęba.
Zęby mleczne mają o połowę cieńszą warstwę szkliwa w porównaniu do zębów stałych. Również poziom zmineralizowania szkliwa jest znacznie niższy. Dodatkowo jest ono bardziej miękkie i lepiej się ściera, przez co zęby mleczne są bardziej podatne na ryzyko wystąpienia próchnicy.
Zębina w zębach mlecznych jest słabiej zmineralizowana i cieńsza średnio o połowę w porównaniu do zębów stałych. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku cementu korzeniowego.