Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-08-2023
Bywa, że w wyniku urazów mechanicznych czy zabiegów przeprowadzonych w rejonie dziąseł dochodzi do ulokowania w tym obszarze ciała obcego. Ponieważ ciało obce umieszczone w dziąśle może powodować bardzo dotkliwe objawy bólowe, a także wysięk ropny i obrzęk, dlatego najczęściej prowokuje to do skontaktowania się ze stomatologiem. Bywa również i tak, że obecność ciała obcego w dziąśle nie daje żadnych objawów, lecz kończy się jedynie przebarwieniem dziąsła. Zawsze jednak – nawet przy braku objawów bólowych – należy skontaktować się z dentystą, aby oszacować, czy zmiana wynika z obecności ciała obcego, czy też przebarwienia śluzówki jamy ustnej są wynikiem rozwoju tkankowej patologii.
Ciało obce z obszaru dziąsłowego powinno być usunięte, ponieważ możliwa jest jego migracja w tkankach miękkich. Może to rodzić negatywne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie jeśli ciało obce przedostanie się do światła naczyń krwionośnych i z krwią powędruje do narządów o kluczowym znaczeniu dla życia, jak wątroba czy nerki.
Nie zawsze zabieg usunięcia ciała obcego jest łatwy do przeprowadzenia, ponieważ wpływ na to mogą mieć rozmiary elementu obcego, a także jego umiejscowienie – szczególnie w sąsiedztwie struktur takich jak nerwy czy naczynia krwionośne. Dzięki nowoczesnym technikum obrazowania można jednak bardzo dokładnie zaplanować zabieg o wysokim stopniu bezpieczeństwa.