Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-06-2023
Jedną z funkcji śluzówki jamy ustnej jest odbieranie bodźców zmysłowych. Aparat zmysłowy błony śluzowej jamy ustnej jest bardzo rozbudowany i złożony, dzięki czemu oprócz smaku, dotyku, bodźców termicznych, błona ta odbiera również ból, a nawet – co potwierdzają wyniki badań – również zapach.
Bodźce smakowe odbierane są przez kubki smakowe, które zlokalizowane są na języku, w nabłonku gardła, nagłośni i górnej części przełyku, a także na podniebieniu. W kubkach smakowych znajduje się narząd smaku z komórkami odbierającymi smaki: słodki, słony, kwaśny, ostry, umami (mięsny). Najsilniej smak słodkiego napoju odczuwa się na końcu języka, napoju kwaśnego – po bokach języka, a gorzkiego – u nasady języka.
Ból, wrażenia termiczne i dotyk odbierane są przez swoiste dla tych bodźców receptory. Temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza i powyżej 70 stopni Celsjusza powodują powstanie impulsów nerwowych, które odbieramy już jako nieprzyjemne odczucia. To dlatego gryzienie lodów (a nie ich powolne spożywanie) bądź konsumowanie bardzo ciepłej potrawy powoduje fizyczny dyskomfort w jamie ustnej. Warto pamiętać, że w tym drugim przypadku mogą pojawić się również oparzenia gorącym pokarmem, natomiast gryzienie lodów może doprowadzić do pęknięcia szkliwa.