Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-02-2023
Ocet jabłkowy stał się bardzo popularnym środkiem – stosuje się go również w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej. Czy jednak słusznie?
Na pewno produkt ten jest dobrym źródłem składników odżywczych oraz mineralnych i witaminowych. Badania potwierdziły ponadto, że wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające – także przeciw biofilmowi tworzącemu się w jamie ustnej. Teoretycznie więc ocet jabłkowy może pomagać zmniejszyć poziom płytki nazębnej na szkliwie. Nie przeprowadzono jednak żadnych badań klinicznych, aby to sprawdzić.
Dentyści uważają, że ocet jabłkowy nie jest najlepszym sposobem na zmniejszanie płytki nazębnej – podobnie jak inne rodzaje octu – ponieważ może doprowadzić do erozji szkliwa, jeśli nie zostanie odpowiednio rozcieńczony. To z kolei może poskutkować większą podatnością zębów na próchnicę, a także rozwojem nadwrażliwości zębów. Z tego względu ocet jabłkowy powinien mieć jak najkrótszy kontakt z zębami. Jeśli już ktoś pije rozcieńczony ocet jabłkowy, powinien to robić przez słomkę. Bezpośrednio po wypiciu takiego napoju nie należy myć zębów, lecz odczekać około kwadrans i dopiero później wyszczotkować zęby. Dzięki temu szkliwo, osłabione działaniem octu jabłkowego, w wyniku aktywności śliny stanie się bardziej odporne na ewentualne naruszenie mineralnej struktury podczas szczotkowania.