Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Oparzenia chemiczne w jamie ustnej i ich konsekwencje
  • 06-02-2023
 

 

 

 

 

 

Oparzenia chemiczne jamy ustnej są notowane coraz częściej, z czego zdecydowanie największą liczbę zdarzeń notuje się u dzieci – około 80% wszystkich przypadków.

Do oparzeń chemicznych może dojść w wyniku kontaktu struktur jamy ustnej ze stężonym środkiem o charakterze kwaśnym bądź zasadowym.

W przypadku kontaktu z preparatem o charakterze kwaśnym, na śluzówce jamy ustnej i języku pojawiają się oparzenia, które doprowadzają do martwicy skrzepowej tkanek. Najczęściej są to powierzchowne zmiany, rzadko z głębszą perforacją.

W sytuacji, kiedy dojdzie do kontaktu z preparatami o charakterze zasadowym, rokowania są gorsze, ponieważ w błonie śluzowej jamy ustnej dochodzi do zmian, które sięgają głęboko i mogą doprowadzać do martwicy rozpływnej.

Na stopień uszkodzeń tkanek jamy ustnej mają wpływ stężenie preparatu – niezależnie od tego, czy środek ten ma charakter kwaśny czy zasadowy – oraz postać produktu: płyn, granulki, proszek.

 

Warto wiedzieć, że w przypadku spożycia preparatu o charakterze zasadowym oparzenia chemiczne nie są jedynym zagrożeniem dla tkanek – znacząco podnosi się też ryzyko rozwoju raka przełyku i żołądka. Szacuje się, że wzrost ten wynosi 3000 razy, natomiast sam nowotwór pojawia się około 30 lat po oparzeniu.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS