Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-01-2023
Przebarwienia zębów mogą wynikać nie tylko z diety zasobnej w składniki pokarmowe nadające niechciany kolor szkliwu bądź z palenia tytoniu. Zmiana zabarwienia warstwy mineralnej zębów może być też wynikiem nieprawidłowości w działaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego i związanego z tym zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Tak dzieje się przy zaburzeniu pracy przysadki mózgowej – w przypadku nadczynności przedniego płata tego gruczołu szkliwo przybiera barwę żółto-szarą. Jeśli z kolei niedomagają nadnercza, zęby mogą stać się żółte. Niebiesko-białe zęby są objawem nadczynności tarczycy i grasicy, a przy niedoczynności tej pierwszej stają się mleczno-białe.
W przypadku torbielowatego zwłóknienia trzustki osoby dotknięte tym schorzeniem mają brązowo-szare przebarwienia zębów. Zmiany te mogą być spowodowane samą chorobą bądź też antybiotykoterapią, którą wykorzystuje się w procesie leczenia.
Jeśli zauważymy dziwne przebarwienie koloru zębów, warto skonsultować to ze stomatologiem, a następnie z endokrynologiem.