Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-11-2022
Szkliwo to zewnętrzna warstwa zęba – twarde i wytrzymałe dzięki mineralnej strukturze. Jest niczym zbroja dla zęba. Jeśli jednak nie nie dba się codziennie o czystość zębów, w tej naturalnej tkance ochronnej tworzą się niedoskonałości, których konsekwencją jest łatwiejsze powstawanie ubytków.
Ubytki w zębach nie tworzą się z dnia na dzień. Proces ten zajmuje tygodnie lub miesiące – w zależności od wytrzymałości zębów i tego, czy regularnie odwiedzamy dentystę. Warto też pamiętać, że nie ma czegoś takiego, jak „sezon na próchnicę” zębów, ponieważ bakterie, które atakują szkliwo, działają przez 24 godziny na dobę każdego dnia. I to bakterie tworzą w większości płytkę nazębną – wraz z resztkami pożywienia zalegającymi w jamie ustnej.
Regularne szczotkowanie zębów jest bardzo ważne dla zachowania zdrowych zębów, lecz nie uchroni ono przed próchnicą, jeśli będzie się myć jedynie łatwo dostępne powierzchnie szkliwa, a ominie się przestrzenie międzyzębowe bądź trudniej dostępne zakamarki. Tam bowiem gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i powstają najlepsze niższe siedliskowe dla bakterii próchnicy. Zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych można usunąć cienkimi, przeznaczonymi do tego szczoteczkami, nitką dentystyczną lub wodnym irygatorem.