Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-10-2022
Próchnica zębów to obecnie najbardziej rozpowszechniona choroba jamy ustnej, która u dzieci w wieku wczesnoszkolnym występuje z nieomal 100% powszechnością. Choroba stanowi duży problem zdrowotny w naszym kraju, a jej nieleczenie skutkuje powstaniem wielu poważnych schorzeń – jamy ustnej, jak i ogólnoustrojowych. Skąd jednak dzieci mają wiedzieć, jak bardzo szkodliwe jest niedbanie o zęby, jeśli nie wiedzą tego ich rodzice?... Lub wiedzą na ten temat niewiele?...
Problem polega na tym, że stan świadomości wielu rodziców na temat szkodliwości próchnicy jest niski, a ponadto rodziców dobrze zorientowanych w zagrożeniach, jakie ze sobą niesie nieleczona próchnica, jest niewielu. Z badań przeprowadzonych z udziałem rodziców dzieci w populacji polskiej wynika, że ponad połowa z ankietowanych charakteryzowała się średnim poziomem wiedzy na temat profilaktyki próchnicy. Wysoki poziom wiedzy na ten temat mieli najczęściej rodzice dzieci na wczesnym etapie edukacji szkolnej, ale już tylko nieliczni rodzice nastolatków w wieku 13-18 lat, mogli się pochwalić wysokim poziomem wiedzy na temat profilaktyki próchnicy – zaledwie niecałe 7% z nich było dobrze zorientowanych w temacie.
Rodzice powinni pamiętać, że profilaktyka próchnicy to nie tylko systematyczne poranne i wieczorne szczotkowanie zębów, ale także regularne wizyty dziecka u stomatologa i korzystanie z zabiegów fluoryzacji oraz stosowanie odpowiedniej jakości akcesoriów do mycia zębów – dotyczy to zarówno szczoteczki, jak i pasty do zębów.