Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-10-2022
Początkowe stadia choroby przyzębia są stosunkowo łatwe do leczenia, ale terapię trzeba podjąć niezwłocznie i być konsekwentnym w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej. Trud leczenia warto podjąć jak najszybciej, aby zapobiec zniszczeniom w obrębie tkanki łącznej i kości przyzębia. Leczenie zatrzymuje bowiem proces zapalny skutkujący nieodwracalną destrukcją struktur przyzębia i w konsekwencji – rozwojem paradontozy.
Terapia polega na usunięciu złogów bakteryjnych, które przylegają również do powierzchni korzeni zębowych. Pacjent jest także edukowany o konieczności stałego utrzymywania higieny jamy ustnej na wysokim poziomie.
Leczenie paradontozy – w przeciwieństwie do terapii zapalenia przyzębia w początkowym stadium – nie jest proste, tanie i ograniczone czasowo, ponieważ po jego zakończeniu następuje realizacja trwającego całe życie pacjenta spersonalizowanego programu podtrzymującego osiągnięte rezultaty. Jest on skoncentrowany na zmianie zachowań higienicznych i dietetycznych oraz na regularnej pielęgnacji jamy ustnej wykonywanej w gabinecie stomatologicznym – poza systematycznym szczotkowaniem w warunkach domowych.