Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-09-2022
Wybielanie zębów to zabieg, który cieszy się niesłabnącą popularnością w gabinetach stomatologicznych. Zabieg usuwania przebarwień ze szkliwa jest obecnie bardzo bezpieczny i może być realizowany wieloma różnymi metodami, zarówno u dentysty, jak i w warunkach domowych. Trzeba jednak pamiętać, że nadużywanie wybielania zębów nie jest dla zdrowia jamy ustnej i dla wyglądu zębów obojętne. Jeśli zbyt często będziemy zęby wybielać, wówczas szkliwo – zamiast nabierać pożądanego białego koloru – może stać się matowe i przybrać odcień szarości. Ponadto zbyt często wykonywany zabieg rozjaśniania przebarwień na szkliwie, szczególnie jeśli wykorzystuje się do tego preparaty nieposiadające certyfikatów bezpieczeństwa, może doprowadzić do poważnych podrażnień tkanek miękkich i nadwrażliwości zębów.
Profesjonalnie wykonane wybielanie zębów także może poskutkować powstaniem nadwrażliwości zębów czy tkliwości tkanek miękkich. Jest to jednak stan krótkotrwały, który mija bez śladu najczęściej w ciągu kilku-kilkunastu godzin po zabiegu.
Wybielajmy więc zęby z rozmysłem, a do usuwania przebarwień ze szkliwa wykorzystujmy tylko certyfikowane produkty, najlepiej zakupione w gabinecie u stomatologa.