Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-08-2022
Na dobrą jakość życia ma wpływ stan zdrowia organizmu, a także kompletność uzębienia i funkcjonalność struktur układu stomatognatycznego. Czynniki te w sposób szczególny działają na zachowanie dobrej jakości życia osób starszych. Dzięki nim seniorzy mogą doświadczać komfortu, a także dobrego samopoczucia wynikającego z posiadania pięknego uśmiechu i funkcjonalnego narządu żucia. Przekłada się to na zdolność rozdrabniania pokarmu i odczuwania smaku oraz warunkuje prawidłową wymowę.
Wykazano, że istnieje korelacja pomiędzy zdolnością żucia a wydolnością fizyczną. Z kolei od wydolności fizycznej zależy stopień aktywności. Duża aktywność jest natomiast wyznacznikiem dobrej jakości życia.
Ponieważ ogólny stan zdrowia zależy w znaczącym stopniu od zdrowia jamy ustnej, dlatego też należy dbać o zachowanie higieny tego obszaru. I pamiętać, że tak prozaiczną czynność, jak codzienne mycie zębów można uznać za bazowy element służący zachowaniu dobrej jakości życia.
Ponieważ osoby starsze często mają problem z motoryką i pogorszeniu może u nich ulec sprawność pamięci, może to przełożyć się na zapominanie o codziennym, systematycznym szczotkowaniu zębów. W konsekwencji doprowadzi to do rozwoju próchnicy, paradontozy, a nawet do utraty zębów. Sytuacja taka bardzo negatywnie wpłynie na jakość życia.