Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 02-08-2022
Glikokortykosteroidy są szeroko stosowane w leczeniu zmian na śluzówce jamy ustnej w rozmaitych jednostkach chorobowych. Są skuteczne, szybko przynoszą ulgę, ale nie należy ich nadużywać z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych działań ubocznych. Leki te wykorzystuje się w leczeniu między innymi:
-
zmian w jamie ustnej w postaci liszaja płaskiego;
-
aft przewlekłych nawrotowych – nie znamy na razie powodującego ich czynnika, jednak dokuczliwość tych zmian powoduje, że zastosowanie leków szybko przynoszących ulgę jest zasadne; glikokortykosteroidy stosowane są w przypadku aft również jako leki skracające czas gojenia uporczywych, mnogich wykwitów, dzięki czemu poprawia się komfort podczas przyjmowania pokarmu;
-
rumienia wysiękowego wielopostaciowego i w zespole Stevensa-Johnsona o nasilonym przebiegu – przyczyn tych schorzeń jeszcze nie znamy, ale podejrzewa się, że mogą być powodowane przez przyjmowane leki czy wcześniejszą infekcję wirusem opryszczki.
Należy pamiętać, że glikokortykosteroidy należy stosować ściśle według wskazań lekarza – dotyczy to zarówno dawkowania, jak i czasu stosowania tych leków, gdyż w ten sposób minimalizuje się ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.