Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-06-2022
Ludzi zmagających się z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja czy bulimia, nie jest mało. W Wielkiej Brytanii około 235 tys. osób ma bulimię, a 100 tys. anoreksję. Na anoreksję w Polsce prawdopodobnie choruje ok. 0,8–1,8 proc. populacji dziewczyn poniżej 18. roku życia. Chłopcy i mężczyźni również chorują, lecz znacznie rzadziej.
Zaburzenia odżywiania wiążą się z nieprawidłowościami zdrowotnymi w obrębie jamy ustnej, które spowodowane są przez wymioty bądź niedożywienie. U osób, które cierpią na bulimię, z powodu wymiotów często notowana jest erozja szkliwa; a także próchnica – z uwagi na nadmierne spożycie węglowodanów. Z kolei w anoreksji brak witamin i niedobory składników odżywczych mogą doprowadzić do stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej i języka, a także większej podatności na choroby przyzębia i zębów.
Zaburzenia odżywiania mogą być zdiagnozowane bardzo szybko podczas wizyty u dentysty. Jednak tylko od uczciwości i otwartości pacjentów z bulimią czy anoreksją zależy, czy stomatolog będzie mógł im kompleksowo pomóc – również poprzez edukowanie i wskazanie specjalisty, do którego należy się udać w celu leczenia zaburzenia.