Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-03-2022
Stres oddziałuje na cały organizm, destabilizując wszystkie jego funkcje. Przykładem może być nieświadome napinanie mięśni, w tym mięśni narządu żucia, co prowadzi do zaciskania zębów. Osoby borykające się ze stresem często decydują się na żucie gumy, ponieważ czynność ta zmniejsza nasilenie odczuwanego napięcia poprzez uruchomienie procesów hamowania endokrynologicznego i autonomicznych reakcji na stres. Dodatkowo żucie gumy w określonej jednostce czasu może obniżyć poziom odczuwanego lęku oraz zmęczenia, ale należy pamiętać, że taka reakcja ma charakter krótkotrwały i po dłuższym upływie czasu czynność nie przynosi już pożądanego efektu.
Udowodniono, że żucie gumy poprawia funkcjonowanie wybranych procesów poznawczych. Ma ono wzmacniający wpływ na wydolność pamięci. Ponadto żucie gumy poprawia czujność przy wykonywaniu konkretnego zadania, oraz doskonali podzielność uwagi.
Należy jednak pamiętać, że gumę powinno żuć się nie dłużej niż 10-15 minut. W przeciwnym razie może dojść do przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych.