Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 13-12-2021
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) od 2007 roku jest wiązany z rozwojem nowotworów jamy ustnej i gardła. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego odpowiada za około 2% przypadków nowotworów. Ponieważ ostatnio notuje się bardzo znaczący wzrost zachorowań na HPV-pozytywne raki jamy ustnej (dotyczy to głównie osób poniżej 50. roku życia), dlatego też świadomość zagrożeń wynikających z obecności tego wirusa w organizmie jest bardzo istotna. Nowotwory jamy ustnej i gardła są bowiem chorobami o szybkim przebiegu i trudnymi do leczenia, kiedy są już w zaawansowanym stadium rozwoju.
Warto wiedzieć, że wirus HPV występuje w wielu różnych typach, a kilka z nich uznaje się za nadzwyczaj groźne. Szacuje się, że najczęściej wykrywanym typem, który obecnie jest odpowiedzialny za nawet 60-80% przypadków raka nosogardła, jest HPV16. Może on być odpowiedzialny też za prawie 1/4 zachorowań na raka płaskonabłonkowego jamy ustnej.
Ponieważ aż około 12% nowotworów wywodzi się zakażenia wirusowego, dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować swoje zdrowie, a w razie zauważenia pierwszych niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na zmiany powstałe w wyniku zakażenia HPV, bezzwłocznie podjąć leczenie.