Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-10-2021
Osteogenesis imperfecta jest chorobą genetyczną, w której fenotypowo ujawniają się mutacje w genach odpowiedzialnych za kodowanie kolagenu typu I bądź za kodowanie białek, które biorą udział w biosyntezie tego kolagenu. Najczęściej dziedziczona jest autosomalnie dominująco, co oznacza, że wystarczy mieć tylko jedną kopię zmutowanego genu, aby doszło do ujawnienia choroby. Nieco rzadziej schorzenie to jest dziedziczone w sposób autosomalny recesywny albo związany z płcią. Z uwagi na to, że występuje z częstotliwością 6-7 przypadków na 100 000 urodzeń, osteogenesis imperfecta znalazła się w Polsce na liście chorób rzadkich.
Symptomy tego zaburzenia genetycznego ujawniają się w mineralnych tkankach organizmu, a więc obejmują nie tylko zęby i kości układu stomatognatycznego, ale również cały układ kostny. Kości charakteryzują się większą łamliwością, może dochodzić do zaburzeń wzrostu, czy wiotkości stawów. W jamie ustnej notuje się natomiast wady zgryzu, hipodoncję, zaburzenia wyrzynania zębów stałych, zmiany w kolorze zębów – od brązowego do niebieskoszarego, a miejscami może dochodzić do utraty szkliwa i związanego z tym szybkiego ścierania tkanek zębów.
Z uwagi na poważny wpływ choroby na narząd żucia, szczególnie w rodzinach, gdzie występuje obciążenie genetyczne tą chorobą, warto, aby dziecko u stomatologa znalazło się jak najszybciej i potem regularnie bywało na wizytach kontrolnych. Osoba dorosła również powinna systematycznie odwiedzać dentystę.