Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 20-10-2021
Stres oksydacyjny to stan, w którym w organizmie znajduje się zbyt dużo wolnych rodników w stosunku do możliwości ich neutralizacji przez naturalnie działające układy antyoksydacyjne. Wolne rodniki są cząstkami wykazującymi bardzo wysoki potencjał utleniający. Najczęściej są to reaktywne formy tlenu, które mogą powstawać naturalnie w procesach przemiany materii, ale także pod wpływem ultradźwięków czy promieniowania UV.
Stres oksydacyjny jest przyczyną powstawania stanów zapalnych – także w jamie ustnej. Badania potwierdzają, że w zapalnych chorobach przyzębia notuje się obniżoną sprawność antyoksydacyjną tkanek tego obszaru. Przewlekłe stany zapalne mogą być z kolei przyczyną nowotworów. Nowotwory natomiast mogą prowadzić do zmniejszenia ilości składników, które naturalnie w organizmie chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.
Szczególnie narażeni na stres oksydacyjny w obszarze jamy ustnej są palacze i osoby nadużywające alkoholu. Z kolei dno jamy ustnej jest silnie zagrożone powstaniem raka płaskonabłonkowego, który rozwija się między innymi w wyniku stresu oksydacyjnego.
Aby chronić tkanki jamy ustnej przed stresem oksydacyjnym, warto odstawić palenie i alkohol, a także leczyć stany zapalne w przyzębiu i z dietą dostarczać składników o działaniu antyoksydacyjnym – najwięcej jest ich w kolorowych warzywach i owocach.