Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-10-2021
Noszenie protez stomatologicznych związane jest z ryzykiem rozwoju stomatopatii. Określa się tym terminem zespoły patologicznych symptomów, jakie pojawiają się w obszarze jamy ustnej, a które spowodowane są użytkowaniem głównie ruchomych akrylowych uzupełnień dentystycznych.
Zmiany na śluzówce jamy ustnej mogą różnić się zarówno intensywnością, jak i rozmiarem. Najczęściej pierwszym objawem tworzącej się stomatopatii jest zaczerwienienie podniebienia pokrytego przez płytę protezy, a czasem także jego tkliwość.
Rozwojowi stomatopatii protetycznych sprzyja długotrwałe użytkowanie uzupełnień akrylowych ruchomych, ponieważ w jamie ustnej powstają wtedy idealne warunki środowiskowe do rozwoju patogenów, w tym drożdżaków, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej znajdującej się pod płytą protezy. Z czasem może dojść do nadkażenia przez grzyby zmienionego zapalnie obszaru.
Kiedy pojawia się stomatopatia, należy niezwłocznie udać się do dentysty. Lekarz może skierować na badanie mykologiczne, aby potwierdzić bądź wykluczyć zakażenie grzybami. Jeśli zostanie potwierdzona grzybica jamy ustnej, wówczas zalecone zostanie odpowiednie leczenie farmakologiczne. Bardzo ważne jest, aby leczenie to było realizowane konsekwentnie, ponieważ chroni się w ten sposób delikatne tkanki jamy ustnej przed postępującym niszczeniem i zapobiega odnawianiu się niedoleczonego zakażenia.