Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-09-2021
Resorpcja korzeni zębowych to zespół czynników fizjologicznych lub patologicznych, których konsekwencją jest zniszczenie tkanek zęba. Istnieje resorpcja fizjologiczna, która dotyczy uzębienia mlecznego i rozpoczyna się mniej więcej 2–4 lata przed wyrośnięciem zęba stałego, ale istnieje też resorpcja patologiczna.
Jednym z powodów resorpcji zapalnej korzeni zębowych – dość często notowanym – jest leczenie ortodontyczne. Resorpcja występuje tutaj jako następstwo wymuszonego działaniem aparatów ortodontycznych ruchu zęba. W zależności od wielu różnych, nakładających się na siebie czynników może ona występować w różnym stopniu rozległości. Zwiększeniu obszaru resorpcji patologicznej podczas leczenia ortodontycznego sprzyjają między innymi choroby układowe, które dotykają również tkanki jamy ustnej, leki, nietypowa budowa korzeni zębowych, a także czynniki ściśle związane z leczeniem ortodontycznym, jak na przykład czas leczenia, czy zakres ruchu zęba oraz wielkość przyłożonej siły.
Ponieważ podłoże resorpcji zapalnej, która związana jest z leczeniem ortodontycznym, może wynikać z tak wielu różnorodnych czynników, bardzo ważne jest, aby ortodonta przeprowadził dokładny wywiad z pacjentem, natomiast sam pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń ortodonty.