Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 23-09-2021
Korzenie zębowe i kanały korzeniowe – bywają utożsamiane ze sobą, a w wypowiedziach – traktowane jak synonimy, jednak to dwie odrębne struktury zęba.
Korzenie zębowe są częściami zębów. W swojej szczytowej części zakończone są maleńkim otworem – to otwór wierzchołkowy, który zlokalizowany jest w zębodole i osadzony jest w tkankach przyzębia. Korzenie zębowe pokryte są cementem korzeniowym – to struktura, do której wynikają włókna ozębnej, tkanki będącej elementem aparatu zawieszeniowego zęba, utrzymującego ząb w zębodole.
Kanał korzeniowy jest elementem strukturalnym znajdującym się w korzeniu zęba. Ujścia kanałów korzeniowych mogą być wspólne bądź osobne. Wyróżnia się kanały: główne, boczne, dodatkowe, a także pseudokanały. Te ostatnie tylko pozornie są strukturami samodzielnymi, ponieważ po oddzieleniu się od kanału głównego i miejscowym indywidualnym biegu, ponownie włączają się do kanału głównego.
Wszystkie kanały zębowe tworzą deltę korzeniową.
Wewnątrz kanału korzeniowego – począwszy od jamy zęba aż po otwór wierzchołkowy – biegną włókna nerwowe, a także naczynia limfatyczne i krwionośne.
W taki oto sposób korzenie zębowe stanowią elementy łączące koronę zębów z resztą organizmu.