Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-08-2021
Z badań jednoznacznie wynika, że aparaty ortodontyczne – niezależnie od ich rodzaju i materiału, z którego są wykonane, sprzyjają tworzeniu się biofilmu w jamie ustnej. Biofilm powstaje zarówno na elementach aparatu ortodontycznego, jak i na strukturach jamy ustnej, które sąsiadują z elementami aparatu. Najłatwiej tworzy się i utrzymuje na materiałach szorstkich, a także w szczelinach pomiędzy szkliwem a przylegającym zamkiem czy łukiem aparatu. Dzieje się tak, ponieważ we wszystkich wgłębienia mogą osadzać się resztki pokarmowe, które stają się magazynem składników pokarmowych dla bakterii tworzących biofilm.
Aby zmniejszyć powinowactwo bakterii do materiału tworzącego aparat ortodontyczny, materiały te poddaje się modyfikacjom, na przykład nanosi na ich powierzchnię specjalnie dobrane powłoki antyadhezyjne.
Najważniejszym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu biofilmu na aparatach ortodontycznych, jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Z tego względu dokładne i systematyczne szczotkowanie zębów podczas leczenia wady zgryzu ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia zębów i uchronienia śluzówki jamy ustnej przed zakażeniami.
Bardzo dobrze w zachowaniu higieny jamy ustnej u osób poddawanych leczeniu ortodontycznemu z wykorzystaniem aparatów sprawdzają się szczoteczki jednopęczkowe i do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Należy używać ich po każdym posiłku i przekąsce.