Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-07-2021
W British Dental Journal ukazało się stwierdzenie, że porady dla dzieci i dorosłych, które odnoszą się do najlepszego sposobu mycia zębów, są sprzeczne i mylące. Taki wniosek został wysnuty w oparciu o analizę zaleceń wielu różnych organizacji zrzeszających dentystów, producentów szczoteczek do zębów, a także autorów podręczników stomatologii. Wychodzi na to, że co autor, to opinia na ten temat inna. Bywa, że rady specjalistów wzajemnie się wykluczają. Problem polega na tym, że z badań nie wynika jednoznacznie, jaki sposób szczotkowania zębów powinno się uznawać za najbardziej skuteczny. Do najczęściej zalecanych należy czyszczenie, w którym wykorzystuje się ruchy okrężne szczoteczką (wszystkich wiodących metod szczotkowania zębów jest 6).
Podobnie rozbieżności dotyczą liczby szczotkowań zębów dziennie, a także czasu, jaki poświęca się na tę czynność. Jedni zalecają dwukrotne szczotkowanie, a inni – 3-krotne. Jeśli chodzi o czas szczotkowania, to zdecydowanie najwięcej źródeł zaleca myć zęby przez 2 minuty.
Badacze uważają, że dentyści zamiast uczyć pacjentów zupełnie nowej techniki szczotkowania zębów, powinni zwracać uwagę na obszary, które nie są odpowiednio dobrze oczyszczone oraz przypominać, że zębów nie szczotkujemy bezpośrednio po posiłku, tylko trzeba odczekać 30-45 minut.