Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zatrzymane kły – wczesna diagnostyka jest ważna
  • 23-06-2021
 

 

 

 

 

Zatrzymanie kłów może być częściowe, kiedy zęby częściowo przebijają się przez kość, ale zostają zatrzymane w obrębie tkanek miękkich, lub całkowite, kiedy zęby ze wszystkich stron otoczone są kością. Najczęściej kły zatrzymują się jednostronnie – dotyczy to ponad 80% kłów w szczęce. Reszta przypadków dotyczy zatrzymania obustronnego.
Eksperci uważają, że diagnostyka zatrzymanego kła powinna mieć miejsce około 10. roku życia. Wtedy na zdjęciu RTG (ortopantomogram) widać nieprawidłowy kąt ustawienia tego zęba. Jeśli w rodzinie występowały przypadki nieprawidłowości zębowych dotyczących liczby bądź wyrzynania się zębów, dziecko u stomatologa powinno mieć wykonane badania w kierunku zębów zatrzymanych.

 

Warto wiedzieć, że kły stałe formowane są jeszcze przed narodzinami, a ich mineralizacja rozpoczyna się około 4-5 miesięcy po porodzie i trwa przez około 6-7 lat. Około 9. roku życia górny kieł powinien być wyczuwalny w badaniu palpacyjnym wysoko w przedsionku jamy ustnej ponad mlecznymi kłami. Jeśli tak nie jest, istnieje podejrzenie, że pacjent będzie w przyszłości borykał się z zatrzymaniem kłów.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS