Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-06-2021
Śluzówka jamy ustnej jest bardzo wrażliwa na działanie różnych czynników środowiskowych. Z tego powodu negatywnie reaguje na działanie chemioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów. Ponieważ wzrasta liczba osób leczonych onkologicznie, w związku z tym nasila się również częstość występowania zapaleń śluzówki jamy ustnej. Powikłanie to dotyczy pacjentów w różnym wieku i leczonych na różne typy nowotworów.
W żadnym wypadku negatywne objawy, które pojawiają się w trakcie bądź po chemioterapii i dotyczą śluzówki jamy ustnej, nie mogą być lekceważone, ponieważ mogą doprowadzić do dużo poważniejszych powikłań, włącznie z bardzo groźnymi dla życia i tak już osłabionego pacjenta zakażeniami ogólnymi bakteriami, grzybami czy wirusami. Z tego powodu konieczna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem onkologiem – w trakcie i po chemioterapii – oraz zgłaszanie wszelkich niepożądanych objawów ze strony jamy ustnej.
Bardzo ważna jest profilaktyka zapaleń śluzówki jamy ustnej. Niebagatelne znaczenie mają również wyleczenie zębów i stanów zapalnych w przyzębiu przed chemioterapią oraz monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej na bieżąco.