Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-06-2021
Olejki eteryczne otrzymywane z roślin są coraz częściej i chętniej wykorzystywane w środkach do utrzymania higieny jamy ustnej. Można je znaleźć w pastach do zębów, środkach do płukania jamy ustnej, a także w nitkach dentystycznych. Zawarte w nich bioaktywne składniki mogą bowiem bardzo korzystnie wpłynąć na stan zdrowia jamy ustnej – zabezpieczając przed bakteriami, tworzeniem się płytki nazębnej i biofilmu, a także wspomagając leczenie stanów zapalnych i zakażeń w obszarze jamy ustnej.
Do często wykorzystywanych olejków eterycznych z roślin w produktach do higieny jamy ustnej należą: miętowy, tymiankowy, z macierzanki, eukaliptusowy, z szałwii lekarskiej, z golterii rozesłanej czy rumianku.
Płukanie jamy ustnej bądź szczotkowanie zębów preparatami zawierającymi olejki eteryczne pomaga na wiele sposobów walczyć z drobnoustrojami znajdującymi się w obszarze oralnym. Płyny do płukania jamy ustnej z olejkami eterycznymi potrafią przenikać do głębokich warstw biofilmu i płytki nazębnej. Tam niszczą bądź uszkadzają strukturę ścian komórek bakteryjnych, doprowadzają do denaturacji białek komórkowych i blokują aktywność pewnych istotnych dla metabolizmu drobnoustrojów enzymów. Wskutek tego dochodzi do zdestabilizowania, rozluźnienia i rozpuszczenia struktury biofilmu i płytki nazębnej.
Taki wpływ preparatów zawierających olejki eteryczne jest szczególnie istotny dla zachowania zdrowia miejsc w jamie ustnej, do których nie dosięga szczoteczka – wtedy mimo niemożności mechanicznego usunięcia płytki nazębnej udaje się wspomóc oczyszczanie tych obszarów.