Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-05-2021
Jednym z głównych przeciwwskazań do założenia trwałego uzupełnienia protetycznego w postaci mostów jest zbyt duża przestrzeń pomiędzy poszczególnymi zębami. Założenie mostu w takim przypadku spowodowałoby, że siły żucia skierowane na przęsło mogłyby uszkodzić tkanki otaczające zęby filarowe. Dodatkowo, jeśli luka między zębami jest za duża, a przęsło z uwagi na jego sztywność musiałoby być bardzo grube i wypełniać całą wolną przestrzeń, uniemożliwiałoby to ochronę tkanek podłoża.
Kolejne przeciwwskazanie pojawia się po sprawdzeniu użytkowanej poprzednio protezy. Jeśli śluzówka jamy ustnej nie toleruje kontaktu z uzupełnieniem protetycznym, należy powstrzymać się od wykonywania mostu. Oprócz tego, jeśli pojawią się wątpliwości odnośnie zdolności zębów filarowych i tkanek otaczających do znoszenia dodatkowego obciążenia, dentysta zaproponuje innego rozwiązanie protetyczne.
Ważne: wszyscy pacjenci używający mostów powinni zgłaszać się na okresowe wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego. Najlepiej nie rzadziej niż co 6 miesięcy.