Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-04-2021
Ponieważ pasty do zębów zawierają wiele różnych składników, które mogą działać ściernie, zdecydowano o wprowadzeniu wskaźników RDA i REA. Informują one o właściwościach produktu, którym będą szczotkowane zęby.
Wskaźniki te nie są tożsame, gdyż RDA dotyczy ścieralności pasty, jaka została określona dla zębiny, natomiast REA to wskaźnik dotyczący ścieralności pasty, jaka została określona dla szkliwa.
Wybierając pastę dla siebie, należy wziąć pod uwagę zarówno wskaźnik RDA, jak i REA. Ich wartości powinny być umieszczone na opakowaniu produktu do mycia zębów. To istotne, ponieważ wskaźniki w pastach mogą być przyjazne dla zębiny ale już mniej dla szkliwa; i odwrotnie.
Im bardziej wrażliwe zęby, tym pasta powinna cechować się niższymi wartościami obu wskaźników. Wskaźnik RDA w paście do codziennego użytku powinien oscylować w granicach wartości 30–50. Ponadto zaleca się, aby nawet przy zdrowym szkliwie nie stosować codziennie do szczotkowania zębów pasty o współczynniku RDA wyższym niż 70, gdyż zbyt częste mycie zębów taką pastą może doprowadzić do zmian abrazyjnych i rozwoju nadwrażliwości zębów.
Wartość wskaźnika REA oscyluje zazwyczaj między 2 a 5. Dentyści uważają, że optymalnie powinna wynosić 2-3.