Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 01-04-2021
Ropowica szyi to bardzo groźne dla zdrowia a nawet życia ropne zakażenie tkanek miękkich szyi, które nie jest ograniczone torebką, jak ma to miejsce w przypadku ropnia.
Najczęściej pierwotną przyczyną zbierania się ropy w okolicy szyi jest zakażenie tkanek przenoszące się z chorych zębów bądź innych struktur jamy ustnej, na przykład ślinianek lub dziąseł. Zakażenia zębopochodne rozprzestrzeniają się poprzez przestrzenie w tkankach i przechodzą do coraz głębiej położonych warstw; mogą skierować się również do szyi.
Do objawów ropowicy należą: ogólne złe samopoczucie, stan podgorączkowy lub gorączka, dolegliwości w obrębie szyi z centrum w miejscu, gdzie zlokalizowała się ropa. Chory może odczuwać wtedy ból, duszność, dysfagię, może pojawić się zaczerwienienie skóry, a także mogą powstać zmiany zapalne w obrębie jamy ustnej. Podejrzenie ropowicy szyi wymaga bezwzględnie jak najszybszej konsultacji z lekarzem, który po wdrożeniu odpowiedniego leczenia doraźnego najprawdopodobniej skieruje w trybie pilnym pacjenta do dentysty. Trzeba bowiem wyleczyć pierwotne źródło zakażenia, czyli chore zęby.