Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-03-2021
Zęby nadliczbowe to efekt hiperdoncji, czyli nadliczbowości zębów. Jest to nieprawidłowość polegająca na tym, że w jamie ustnej powstają dodatkowe zawiązki zębowe o typowej bądź atypowej budowie. Zęby nadliczbowe często tworzą się w przedniej części szczęki – dotyczy to ponad 90% przypadków osób z hiperdoncją, ale mogą pojawić się w każdej części łuku zębowego. Co ciekawe, zęby nadliczbowe częściej notuje się w uzębieniu stałym niż w zębach mlecznych. Częściej też spotyka się hiperdoncję u płci męskiej niż żeńskiej.
Najczęściej występują pojedyncze zęby nadliczbowe, natomiast dwa pojawiają się czterokrotnie rzadziej. Mogą one być zlokalizowane po jednej stronie szczęki bądź po obu jej stronach. Sytuacje, w których pojawiają się liczne zęby nadliczbowe – tzw. mnoga hiperdoncja – są rzadkie i najczęściej związane są z występowaniem zespołu wad wrodzonych, na przykład rozszczepem wargi i podniebienia czy dysplazją obojczykowo-czaszkową.
Co ciekawe, zęby nadliczbowe nie zawsze wyrzynają się. Kiedy nadliczbowy ząb pozostaje w kości, może opóźniać lub hamować wyrzynanie innych, prawidłowych zębów. Może też doprowadzić do nieprawidłowego ułożenia zębów w łuku.
Nie zawsze zęby nadliczbowe wyrzynają się do światła jamy ustnej. Opisywano przypadki, w których takie zęby wyrastały w jamach czaszki – w jamie nosowej czy w zatoce szczękowej. Jest to tzw. ektopowe występowanie zębów nadliczbowych.