Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-03-2021
Zapalenie przyzębia definiuje się jako chorobę zapalną tkanek podporowych zębów, która powodowana jest przez określone mikroorganizmy lub grupy określonych mikroorganizmów. Choroba ta doprowadza do postępującego niszczenia więzadła przyzębia i kości wyrostka zębodołowego, w którym notuje się zwiększoną głębokość sondowania, a także recesję dziąseł. Jeśli zapalenie przyzębia nie jest leczone, prowadzi do postępującej utraty kości wyrostka zębodołowego, a w konsekwencji – do utraty zębów. Choć podstawowymi czynnikami powodującymi choroby przyzębia są bakterie, to dieta, a także używki również mają bardzo duży wpływ na rozwój i utrzymywanie się stanu zapalnego.
Dieta dobra dla zdrowia przyzębia obfituje zarówno w makroskładniki, jak i w mikroskładniki odżywcze. Do mikroskładników korzystnych dla przyzębia zaliczamy: witaminy – A, C, E, a także przeciwutleniacze – m.in. glutation i melatoninę. Do makroskładników zalicza się związki mineralne, białka, węglowodany i tłuszcze. Trzeba jednak pamiętać, że wysokie spożycie węglowodanów sprzyja rozwojowi chorób przyzębia, a także próchnicy zębów. Generuje także rozwój nadwagi i otyłości – nieprawidłowości te wywierają z kolei silnie negatywny wpływ na zdrowie przyzębia.
Na kondycję przyzębia bardzo dobry wpływ mają tłuszcze wielonienasycone, szczególnie kwasy omega 3. Białko obecne w diecie również korzystnie wpływa na stan przyzębia – udowodniono, że deficyt tego składnika w diecie doprowadza do rozpadu więzadeł ozębnej, zwyrodnienia tkanek dziąseł i resorpcji kości wyrostka zębodołowego.