Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-03-2021
Mikrobiom jamy ustnej to zespół wszystkich mikroorganizmów, które znajdują się w tym obszarze. Na skład gatunkowy i liczebność mikroflory jamy ustnej mają wpływ różne czynniki.
-
Temperatura – to jeden z najbardziej stabilnych elementów środowiskowych mających wpływ na rozwój mikrobiomu jamy ustnej. Stabilność ta, wynikająca z utrzymywania się temperatury w okolicach 35-36 stopni Celsjusza, jest istotnym czynnikiem stałości gatunkowej mikroflory jamy ustnej.
-
Odżywianie – drobnoustroje w jamie ustnej odżywiają się składnikami znajdującymi się w ślinie, w płynie dziąsłowym, a także pochodzącymi z diety – głównie węglowodanami. Jeśli dostarcza się je zbyt często i w dużej ilości, wpływają one na zmianę mikroflory w kierunku wzrostu liczebności paciorkowców i pałeczek mlekowych. Wskutek tego mniej jest bakterii, które nie tolerują kwaśnego środowiska.
-
Potencjał redoks i pH – zmiany w tych wartościach powodowane są przez przyjmowane pokarmy. Kiedy w diecie jest dużo węglowodanów, pH ulega obniżeniu nawet poniżej 5, podczas gdy przeciętnie wynosi ono 6,75– 7,25.
-
Protezy ruchome – stają się nowymi niszami do zasiedlenia przez mikroorganizmy stałe dla środowiska jamy ustnej, ale także i nowe. Prowadzi to do zaburzenia dotychczasowej równowagi w jamie ustnej i sprzyja powstaniu stomatopatii protetycznych, którym towarzyszą m.in. stany zapalne, uszkodzenia tkanek, a także uczucie palenia w jamie ustnej.
-
Środki do higieny jamy ustnej– szczególnie zawierające substancje przeciwbakteryjne. Redukują one mikroflorę bytującą w jamie ustnej, co przyczynia się do powstania nowej równowagi w mikrobiomie.