Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-03-2021
Radzenie sobie z powikłaniami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i przebytej choroby COVID-19 oraz związane z tym problemy zdrowotne stanowią poważne wyzwanie dla ozdrowieńców przez wiele dni bądź tygodni po zakończeniu infekcji. Problemy dotykają również obszar jamy ustnej. Do najczęstszych powikłań stomatologicznych po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 należą: krwawienie z dziąseł, suchość w jamie ustnej, utrata smaku.
Dentyści szacują, że ok. 30-40% ozdrowieńców zgłasza się na konsultację z powodu krwawień z dziąseł i owrzodzeń pojawiających się w jamie ustnej. Powodem krwawień zazwyczaj jest podwyższony poziom cytokin i interleukin, który został zapoczątkowany przez wirusa. Ponadto choroba dziąseł sama może zwiększyć poziom krążącej we krwi cytokiny. Z kolei najczęstszą przyczyną suchości w jamie ustnej jest oddychanie nie przez nos a przez usta podczas noszenia maski. Kserostomię może spowodować także samo zakażenie wirusem SARS-CoV-2, gdyż może negatywnie odbić się na wytwarzaniu śliny. Dentyści notują także obecność guzków na języku, po których pojawiało się pieczenie i owrzodzenie. U niektórych osób owrzodzenie dotyczyło całej jamy ustnej.
Dentyści apelują, aby w razie jakichkolwiek niepokojących symptomów w obszarze jamy ustnej zgłosić się na badanie kontrolne.