Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-02-2021
Z obserwacji i badań naukowych wynika, że wegański styl życia służy zdrowiu jamy ustnej. Dieta roślinna, jeśli jest dobrze skomponowana, służy zdrowiu ogólnemu. To z kolei koreluje ze zdrowiem jamy ustnej. Choroby przyzębia związane są bowiem ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, choroby Alzheimera. Istnieją również coraz liczniejsze dowody na to, że mikrobiom jamy ustnej ma bardzo duży wpływ na zdrowie jelit a także prawidłowy przebieg ciąży i poród, który dokonuje się o czasie. Dieta wegan jest również bogata w antyoksydanty i inne fitoskładniki, które zabezpieczają przed rozwojem stanów zapalnych.
Weganie częściej wybierają naturalne pasty do zębów – często bez fluoru. Ponieważ zainteresowani są zdrowym stylem życia, nie stronią od szczotkowania zębów ani od nitkowania. Mniej palą, mniej piją alkoholu lub wysokosłodzonych napoi – to dobrze służy zdrowiu jamy ustnej.
Wielu z nich jednak szkodzi swoim zębom, jeśli w diecie znajduje się dużo produktów zawierających spore ilości cukrów lub kwasów, gdyż te pierwsze sprzyjają rozwojowi próchnicy zębów, natomiast te drugie stanowią zagrożenie dla szkliwa z uwagi na możliwość powstania erozji. Weganie powinni zatem zwracać uwagę na dobre nawyki, takie jak płukanie jamy ustnej czystą wodą po posiłku, używanie płukanek z fluorem, żucie bezcukrowej gumy.